7 sposobów na tani remont domu

7 sposobów na tani remont domu

Ceny materiałów budowlanych i robocizny cały czas idą w górę, więc jeśli nie dysponujesz naprawdę sporym budżetem, to trudno będzie postawić nowy dom za gotówkę. Warto rozważyć więc kupno domu do remontu, którego sam zakup będzie o wiele tańszy. Podpowiadamy, co ostatecznie bardziej się opłaca i jak zrobić remont tanim kosztem.

Czasami trudno zdecydować, czy lepiej postawić budynek od podstaw, czy kupić dom do remontu, bo oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Budowa pozwala dostosować dom do własnych potrzeb, bardziej precyzyjnie przewidzieć koszty oraz rozłożyć je na lata. Z drugiej strony jednak trzeba się przygotować na dłuższy czas budowy, wyższe koszty i więcej formalności (chociażby związanych z uzyskaniem pozwolenia na budowę).

Domy do remontu już stoją, więc papierologii jest mniej, od razu widać, jak budynek wygląda, a koszty inwestycji są niższe. Trzeba jednak liczyć się z wyzwaniami, takimi jak brak odpowiedniej dokumentacji, możliwość pojawienia się zaskakujących wydatków i konieczność dostosowania się do zastanego stanu, bo nie wszystko da się wyremontować.

Ile kosztuje remont domu?

Stary dom będzie o wiele tańszy niż ten, który dopiero co został wybudowany. Jednak do ostatecznych kosztów inwestycji trzeba również doliczyć naprawę usterek, odnowienie go i przystosowanie do własnych potrzeb.

Koszt remontu domu jest jednak uzależniony od kilku czynników:

 • powierzchni nieruchomości,
 • zastanego stanu technicznego,
 • stopnia zaawansowania potrzebnych prac,
 • jakości zastosowanych materiałów,
 • doświadczenia i renomy firmy lub firm budowlanych, na których usługi się zdecydujesz.

Aby wycenić remont starego domu, można przyjąć, że trzeba będzie na to wydać 1 000 – 2 000 zł za metr kwadratowy. Jeśli więc masz w planach wyremontować nieruchomość o powierzchni 100 mkw, to musisz przygotować od 100 do 200 tys. zł. Z kolei, gdy jest on dwustumetrowy, to od 200 do 400 tys. zł.

Kosztorys remontu domu

Aby przygotować kosztorys remontu domu, trzeba uwzględnić następujące pozycje:

 • projekt architektoniczny, który jest niezbędny przy gruntownym remoncie,
 • koszty związane z wydaniem pozwolenia na budowę, które jest konieczne przy przebudowie (ekspertyza budynku, wydanie warunków zabudowy, wypis z planu zagospodarowania przestrzennego, mapa do celów projektowych itp.),
 • materiały budowlane,
 • rozbiórka lub usunięcie niepotrzebnych elementów,
 • robocizna,
 • elementy wyposażenia (meble, sprzęt AGD/RTV),
 • wynajem sprzętu.

Do szacowanych kosztów zawsze trzeba dodać nadwyżkę o wielkości co najmniej 20% do zakładanej wyceny początkowej. Jeśli nie jesteś profesjonalistą lub nie masz za sobą kilku remontów, to często trzeba zapłacić za drobiazgi, które umykają przy tworzeniu kosztorysu (np. kleje, kontakty czy listwy przypodłogowe). Dodatkowo trzeba uwzględnić, że potrzebne materiały podrożeją, co jest stałą już od kilku miesięcy tendencją.

Remont starego domu – od czego zacząć? Wykaz prac

Jeżeli zdecydujesz się na remont starego domu, to najczęściej wykaz prac jest następujący:

 • ocena stanu konstrukcji nośnej (jeśli jest on dobry, to dom można remontować, jeżeli nie, to nadaje się tylko do rozbiórki),
 • ocena stanu dachu i zaplanowanie prac (często w starych domach pokrycie jest nieszczelne i albo wystarczy wymienić kilka dachówek lub konieczny jest demontaż obecnego dachu wraz z więźbą i zamontowanie nowych elementów),
 • wymiana drzwi i stolarki okiennej (jest to niezwykle ważne zarówno pod kątem utrzymania w domu odpowiedniej temperatury, jak i zabezpieczenia przed włamaniem),
 • osuszanie ścian i naprawa systemu wentylacji (jeżeli w domu jest problem z wilgocią, zagrzybieniem czy pleśnią),
 • wymiana instalacji elektrycznej oraz wodnokanalizacyjnej,
 • zmiana instalacji grzewczej (często w domach do remontu jest jeszcze piec na węgiel, którego teraz się już nie stosuje ze względu na troskę o środowisko i niebezpieczeństwo zaczadzenia),
 • wymiana podłóg lub odrestaurowanie ich, jeżeli są w dobrym stanie (szczególnie drewniane parkiety warto odnowić),
 • wykończenie ścian (załatanie dziur, ponowne zagruntowanie i pomalowanie na nowy kolor),
 • montaż armatury kuchennej i łazienkowej oraz sprzętów AGD,
 • wstawienie mebli.

Oczywiście nie w każdym domu wszystkie prace będą konieczne. Warto ich zakres omówić ze specjalistą branży budowlanej i architektem. Niektóre elementy opłaca się odnowić, zamiast z automatu się ich pozbywać.

Jak zdobyć pieniądze na remont domu?

Remont starego domu to spora inwestycja, która pochłonie nawet kilkaset tysięcy złotych. Jeżeli potrzebujesz takiej kwoty, to oczywiście można wziąć kredyt do remontu w banku. Masz do wyboru gotówkowy lub hipoteczny. Gotówkowy będzie droższy, ale wiąże się z krótszym procesem oceny zdolności kredytowej i mniejszą ilością formalności. Z kolei decydując się na hipoteczny oddasz do banku mniej, ale trzeba mieć świadomość, że bank zabezpieczy się na hipotece nieruchomości, a sam proces przyznania kredytu będzie trwał dłużej i trzeba będzie dokumentować wydane środki.

Gdy szukasz środków tylko na niewielki remont i zależy Ci na czasie pomocny może okazać się kredyt online z lekkimi ratami. Pieniądze wydajesz na dowolny cel i nie musisz tego dokumentować.

Remont starego domu czy budowa nowego? Liczymy, co się bardziej opłaca

Jeżeli kupiony przez Ciebie dom wymaga gruntownego remontu, to musisz przygotować się na to, że łączne koszty inwestycji będą tylko trochę niższe do tych, które trzeba ponieść na postawienie nowej nieruchomości. Wynika to z tego, że musisz doliczyć wydatki związane z usunięciem zbędnych elementów, a przy nowej budowie zaczynasz od zera.

Dodatkowo ceny materiałów budowlanych cały czas idą w górę, a ich koszt będzie taki sam, niezależnie czy wykorzystasz je na remont, czy budowę.

Biorąc pod uwagę aktualne ceny materiałów ze średniej półki i robocizny, to remont starego domu to wydatek rzędu 1 000 – 2 000 zł za metr kwadratowy, natomiast budowa nowego pod klucz kosztuje 1 800 – 4 500 zł za metr kwadratowy.

Dlatego na wyremontowanie 100-metrowego domu trzeba mieć od 100 do 200 tys. zł, natomiast na postawienie nowego od 180 do 450 tys. zł.

Czy remont domu można odliczyć od podatku?

Obecnie nie funkcjonuje już ulga remontowa, która pozwala odliczyć wydatki poniesione na modernizację od podatku. Wciąż jednak możesz skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Są to wszystkie wydatki na materiały, usługi, urządzenia czy wynajem sprzętu, które sprawią, że dom będzie miał niższe zapotrzebowanie na energię.

Maksymalnie można odliczyć aż 53 000 zł od dochodu w przyszłorocznym zeznaniu PIT i może to być przykładowo: wymiana pieca, zamontowanie systemu wentylacji z rekuperacją, wymiana okien i drzwi czy ocieplenie domu.

7 sposobów na tani remont mieszkania/domu

Budżet inwestora nie jest z gumy, dlatego przed rozpoczęciem prac warto zastanowić się jak tanio zrobić remont. Sprawdź nasze sposoby!

 1. Proste prace wykonaj samemu lub z pomocą znajomych. Do pomalowania ścian, położenia paneli czy składania mebli nie opłaca się zatrudniać profesjonalnej ekipy. Jeżeli wykonasz je we własnym zakresie, to zaoszczędzisz na kosztach robocizny.
 2. Poszukaj mniejszych dostawców materiałów. Oczywiście najprościej jest zrobić zakupy w markecie budowlanym, ale szukając oszczędności, warto zorientować się w okolicy, czy jest firma, która sprzedaje potrzebne Ci artykuły np. po cenach hurtowych.
 3. Ogranicz ilość płytek ceramicznych i glazury. Zarówno cena produktów, jak i robocizny jest relatywnie wysoka. Dlatego np. na ścianie w kuchni można zastosować specjalną, wodo i plamoodporną farbę, a na podłodze panele winylowe, które sprawdzą się równie dobrze.
 4. Zrezygnuj z naturalnych materiałów. Na pierwszy rzut oka nie brzmi to zbyt dobrze, bo prawdziwe drewno czy marmur wyglądają naprawdę szlachetnie. Na rynku jest jednak dostępnych mnóstwo imitacji, które nie dość, że są tańsze i łatwiejsze w utrzymaniu, to wyglądają niemal identycznie.
 5. Bądź elastyczny. Wielu z nas ma w głowie to, jak ostatecznie będzie wyglądał dom po remoncie. Jednak czasami warto pójść na kompromis i zgodzić się na delikatnie różniące się elementy, kiedy można kupić je na promocji.
 6. Szukaj używanych przedmiotów. Sporo można zaoszczędzić, kupując używane sprzęty i meble. Co prawda trzeba poświęcić na to trochę czasu, ale można tam znaleźć perełki za bezcen.
 7. Wykorzystaj to, co już jest. Jeżeli nie masz w planach mieszkać w konkretnym domu czy mieszkaniu przez dziesięciolecia, to z powodzeniem możesz wykorzystać rozwiązania tymczasowe, które wyglądają naprawdę dobrze, a pozwalają zaoszczędzić sporo pieniędzy. Na zniszczone czy brzydkie kafelki podłogowe można położyć wykładzinę PCV, drzwi wewnętrzne odmalować, a meble w kuchni odnowić okleiną w wybranym kolorze.

Artykuł partnera