Jakie buty kupić 5 latkowi na zimę?

Jakie buty kupić 5 latkowi na zimę?

Dobór odpowiedniego obuwia na okres zimowy nie jest łatwym zadaniem zarówno w przypadku osób dorosłych, jak i dzieci. Na co zwrócić uwagę, wybierając buciki?

Krój dopasowany do stopy

Wybierając buty na zimę dla dzieci, nie można zapominać o tym, że stopy każdego człowieka są nieco inne. Podczas gdy część osób potrzebuje szerokiego obuwia, inni – mają na tyle wąskie stopy, że standardowe modele są po prostu niewygodne.

Jest to kwestia szczególnie uciążliwa w przypadku obuwia zimowego. Jako że dość często dziecko porusza się w takich butach po śniegu, chodzenie w nich jest zdecydowanie trudniejsze niż w przypadku adidasów czy innych, lekkich butów na pozostałe pory roku. Gdy musimy napracować się, aby się przemieścić – naturalną konsekwencją takiego stanu rzeczy staje się także większe obciążenie dla stóp. Zbyt wąskie lub za szerokie buty sprawiają, że stopa pracuje nadmiernie bądź wręcz przeciwnie – w ogóle nie ma na to miejsca. Efektem takiej sytuacji najczęściej są obtarcia. Na szczęście, pięcioletnie dziecko jest już na tyle duże, że potrafi odpowiedzieć rodzicowi, czy buciki są wygodne. W razie wątpliwości dobrym rozwiązaniem jest również wyjęcie wkładki poza but i poproszenie dziecka, by postawiło na niej stopę. W ten sposób można ocenić, czy but charakteryzuje się odpowiednią tęgością.

Odpowiedni rozmiar

Dziecięce obuwie zimowe musi być również odpowiednio dopasowane do rozmiaru stopy dziecka. Można oczywiście pozostawić maluchowi pewien zapas, jednak nie powinien on być większy niż około 1 cm. Aby upewnić się, że dziecko czuje się w obuwiu komfortowo, można przymierzyć buciki i poprosić malucha, by się przespacerował. Już po kilku krokach w nowych butach dziecko będzie w stanie ocenić, czy jego stópki nie przemieszczają się nadmiernie podczas chodzenia.

Buty za kostkę czy krótsze?

Zimowe obuwie zawsze jest nieco dłuższe od tego przeznaczonego na pozostałe pory roku. Jest to naturalne: przede wszystkim, buty mają ochronić okolice kostki przed wychłodzeniem, a dodatkowo – zapewnić odpowiednie wsparcie dla tej okolicy. Chodzenie po śniegu i lodzie może zakończyć się poślizgnięciem i wywrotką, a co za tym idzie – kontuzją. Obuwie, które kończy się za kostką lepiej podtrzymuje stopę i zapewnia jej zdecydowanie lepszą stabilność.

Wzór również ma znaczenie

Nie można zapominać także o tym, że pięciolatek to mały człowiek posiadający własny gust i preferencje. Dlatego też dopasowując najlepsze buty na zimę dla dzieci nie można zapominać także o tym, co podoba się dziecku – zarówno jeśli chodzi o kolorystykę, jak i wzór oraz krój obuwia. W innym wypadku może okazać się, że dziecko odmawia noszenia obuwia!

Sznurowane czy na rzep?

Ostatnią kwestią, którą warto wziąć na tapetę wybierając buty zimowe dla dziecka jest to, czy model ma być wiązany na sznurowadła, czy może zapinany na rzep. Co do zasady, obuwie wiązane daje lepszą możliwość dopasowania go do nogi, jednak jeśli dziecko nie potrafi jeszcze samodzielnie zawiązywać sznurowadeł – lepszym wyborem będą rzepy, oferujące kilkulatkowi większą samodzielność.

Artykuł partnera