Higiena zabawek – co trzeba o tym wiedzieć?

Rodzice często zapominają o tym, że zabawki również wymagają odpowiedniej higieny. Często bowiem lądują w miejscach, które są siedliskiem bakterii i roztoczy. Nie ma się co oszukiwać – dzieci nie przykładają zbyt wielkiej wagi do tego, gdzie kładą swoje zabawki. Nie raz wyrzucą je na ziemię podczas spaceru czy zostawią w zakurzonym kącie. W ten sposób na ulubionym pluszaku naszej pociechy gromadzi się mnóstwo drobnoustrojów, które mogą przedostać się do jamy ustnej maluszka. Jak wiadomo, szkraby często ‘smakują’ swoje zabawki, które nie raz lądują w ich buzi. By uchronić brzdąca przed kontaktem z bakteriami, ważne jest to, by zabawki dla dzieci stale utrzymane były w czystości.

W jaki sposób utrzymać zabawki w czystości?

Maluchy uwielbiają bawić się podczas kąpieli. Często gumowa kaczuszka czy żabka to jedyny sposób na to, by zachęcić szkraba do wyprawy pod prysznic czy do wanny. Jak każde inne, również zabawki do kąpieli powinny być odpowiednio czyszczone. Po wyjęciu z wody, zostawmy je do całkowitego wyschnięcia. Resztki mydła znajdujące się na zabawce z pewnością będą przyciągać bakterie i drobnoustroje. Z tego właśnie względu warto raz na jakiś wyczyścić zabawki w misce z wodą i środkiem dezynfekującym.

Pluszowe futerko maskotek to doskonałe siedlisko dla roztoczy i bakterii dlatego trzeba wyjątkowo dbać o higienę tego typu zabawek. Najłatwiejszym sposobem na ich odświeżenie jest pranie w pralce – nie każde maskotki jednak się do tego nadają. Jeśli zabawka ma wbudowany mechanizm grający po kontakcie z wodą przestanie on działać. W przypadku gdy nie ma możliwości jego wyciągnięcia, wyczyśćmy maskotkę zwilżoną gąbką namoczoną w wodzie z dodatkiem proszku do prania. Niska temperatura również pomoże nam pozbyć się drobnoustrojów więc umieszczenie zabawki w zamrażarce także jest dobrym wyjściem.

Jeśli chodzi o plastikowe zabawki, nie ma większego problemu z utrzymaniem ich w czystości. Wystarczy odrobina wody i środek czyszczący. Wybierajmy jednak takie, które nie mają w swoim składzie chloru.

Jeśli interesują Cię również porady dotyczące higieny i pielęgnacji skóry dziecka oraz artykuły o tematyce kosmetycznej zerknij na https://blog.esentire.pl/