Chcesz zacząć pływać na żaglach? Sprawdź, ile kosztuje kurs motorowodny i patent żeglarski

Chcesz zacząć pływać na żaglach? Sprawdź, ile kosztuje kurs motorowodny i patent żeglarski

Wypoczynek nad jeziorem to doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu w niestandardowy sposób. Oprócz wylegiwania na plaży i kąpieli warto spróbować również pływania żaglówką lub motorówką. Jeszcze nie tak dawno ciężko było zrobić patent żeglarski i wypożyczyć łódkę. Obecnie może to zrobić praktycznie każdy.

Kto potrzebuje patentu żeglarskiego?

Patent żeglarski zgodnie z polskim prawem wymagany jest do kierowania jachtem o określonej wielkości i wymiarach. Ustawa określa również wody, na których jeśli chcemy pływać, potrzebujemy odpowiednich uprawnień. W praktyce, każda osoba, która chce samodzielnie prowadzić jednostkę większą niż 7,5 metra potrzebuje zdobyć patent.

Jak zdobyć patent żeglarski?

Patent żeglarski może zdobyć każda osoba bez względu na wcześniejsze doświadczenie. W sieci znaleźć można wiele szkoleń w popularnych miejscowościach, których ukończenie wraz z pozytywnym zdaniem egzaminu skutkować będzie otrzymaniem uprawnień. W większości przypadków kursy trwają pomiędzy 7, a 14 dni. Sytuacja wygląda inaczej z uprawnieniami na sternika motorowodnego. Można je zdobyć już w jeden weekend.

Ile kosztuje patent żeglarski?

Jak widać wyrobienie patentu żeglarskiego nie jest wcale takie trudne. Dla niektórych osób przeszkodą mogą okazać się jednak koszty jakie należy ponieść na całe przedsięwzięcie. Sam koszt egzaminu to około 250-350 złotych w zależności od stopnia i rodzaju zniżek. Do kosztów należy jednak doliczyć cenę kursu i wypożyczenia łódki. Kwoty wtedy robią się już dużo wyższe i nie każdy może sobie pozwolić na tak dużą jednorazową płatność. Rozwiązaniem mogą być wtedy pożyczki na raty. Rozłożenie płatności na dłuższy okres czasu sprawi, że poniesiony wydatek nie będzie odczuwalny dla budżetu domowego.

Jak wygląda kurs od kulis?

Na każdym z kursów żeglarskich prowadzone są praktyczne zajęcia jak i teoretyczne wykłady. Dzięki temu są one urozmaicone, a wiedza jest przekazywana w sposób przystępny. Organizatorzy w wielu przypadkach udostępniają materiały multimedialne, które ułatwiają naukę. Część szkół najważniejsze pojęcia teoretyczne wysyła jeszcze przed rozpoczęciem kursu, tak aby nieznane pojęcia nikogo nie zaskoczyły. W szkoleniu mogą wziąć udział zarówno osoby z doświadczeniem, które chcą uporządkować swoją wiedzę jak i takie, które nigdy wcześniej nie żeglowały. Często nie jest wymagana nawet umiejętność pływania, jednak ze względów bezpieczeństwa zaleca się rozpoczęcie chociaż jej nauki przed wejściem na łódkę.

Egzamin na patent bez kursu

Część osób posiada rodziców czy znajomych, którzy potrafią żeglować. Od 2013 roku w Polsce nie ma obowiązku odbywać przed egzaminem szkolenia. W związku z tym jeśli jesteśmy pewni swoich umiejętności, możemy spróbować podejść do testu bez dodatkowych przygotowań. Należy jednak pamiętać, że kursy często porządkują wiedzę, ponieważ prowadzą je bardzo doświadczeni instruktorzy. Szczególnie należy o tym pamiętać, jeśli wcześniej nie pływaliśmy w trudnych warunkach atmosferycznych lub żeglowaliśmy tylko po jeziorach w obrębie miejsca zamieszkania.

Artykuł partnera