Capture One – profesjonalny program do obróbki zdjęć

Capture One – profesjonalny program do obróbki zdjęć

Jeśli zajmujesz się fotografią, powinny cię zainteresować oprogramowania do obróbki zdjęć. Z ich pomocą możesz zmienić na zdjęciu odcień skóry czy też ustawić odpowiedni kontrast. Godny polecenia produkt dla profesjonalistów to Capture One Pro. Jest to program stworzony z myślą o katalogowaniu i obróbce plików zapisanych w formacie RAW. Wyjaśniamy, jakie są jego zalety i nowe funkcje, a także, dlaczego w ogóle potrzebny jest retusz zdjęć.

Dlaczego zdjęcia wymagają obróbki?

Niektórzy ludzie są zdania, że zdjęcie wykonane przez dobrego fotografa nie wymaga już poprawek. Jednak prawda jest taka, że nawet profesjonalni fotografowie spędzają niejednokrotnie więcej czasu przy obróbce zdjęć, niż na samej sesji. Oczywiście często nie robią tego osobiście, ale mają asystentów do pomocy. Nawet poprawnie wykonane zdjęcie zazwyczaj wymaga kontroli nad kontrastem. Aparat ma ustawienia, które umożliwiają robienie zdjęć w różnych warunkach, takich jak pełne słońce, domowe światło czy zacienione miejsca. Korekta natomiast często jest potrzebna, aby uwypuklić to, na czym nam zależy. Jeśli jakiś element ma przykuć uwagę, można ponieść kontrast i wyrazistość w danym miejscu. W takich sytuacjach przydatny jest program do obróbki zdjęć, taki jak Capture One. Z jego pomocą szybko zmienimy na zdjęciu to, co chcemy, a na koniec możemy porównać oryginalne zdjęcia i zdjęcia w nowej wersji.

Capture One – niezawodny program do edycji pojedynczych zdjęć i setek obrazów

Program Capture One Pro jest dedykowany głównie profesjonalnym fotografom, bo ma bardzo dużą liczbę ciekawych efektów. Umożliwia podział kolorów na kanały, stworzenie zdjęć z uwydatnieniem jednego obiektu, a także dokonanie korekty niechcianych zmian na skórze typu blizny, trądzik itp. Z tym programem stworzymy zdjęcia monochromatyczne lub uzyskamy efekt makro.

Wśród zalet programu Capture One można wymienić również szereg narzędzi umożliwiających wyostrzanie zdjęć i uwydatnianie wszelakich detali. Oprogramowanie Capture One PRO 23 umożliwia szybką i łatwą obróbkę zdjęć.

Capture One – jak działa ten wyjątkowo szybki program?

Do jednej z wielu funkcji oferowanych przez ten program należy narzędzie takie jak Skin Tone Editig. Dzięki niemu nie trzeba wykonywać skomplikowanego i czasochłonnego retuszu, aby dokładnie dostosować odcień skóry. Wystarczy użyć jedynie trzech suwaków, aby ustawić pożądany odcień, jasność i nasycenie. Jednym kliknięciem można porównać obraz w pierwotnym formacie RAW sprzed edycji oraz po niej. Dodatkowo można wybrać pełny widok lub podzielone okno, aby łatwiej dostrzec różnice. 

Na szczególną uwagę zasługuje także High Dynamic Range. To narzędzie daje całkowitą kontrolę nad tonacją i kontrastem. Można dzięki niemu uwidocznić cienie, przyciemnić czernie i rozjaśnić jasne punkty.

Bardzo przydatna jest funkcja redukowania efektu płaskości i usuwania zamglenia. To wszystko można zrobić za pomocą jednego suwaka!

Oprogramowanie Capture One pozwala zastosować nawet 16 warstw i tworzyć precyzyjne maski. Krawędzie maski można zmiękczyć lub dodać im precyzji i ostrości. Dzięki specjalnym pędzlom można usuwać niechciane elementy i tworzyć warstwy naprawiające oryginał. Co więcej, program automatycznie znajduje najlepszy punkt źródłowy do tego, by ukryć dany element.

Narzędzia do łączenia obrazów pozwalają na budowanie panoramicznych zdjęć z dużą ilością szczegółów. Elastyczny interfejs to przestrzeń robocza idealnie dostosowana do potrzeb użytkownika. Nieużywane narzędzia i przyciski można ukrywać, a często używane rozmieszczać w dowolny sposób.

Do przesyłania zdjęć nie są potrzebne żadne kable.

Niezawodny system przesyłania obrazów pozwala na natychmiastowy podgląd obrazów na komputerze.

Do obrazów można dodawać notatki i rysunki, to świetny sposób na zapisywanie adnotacji dla klientów.

Noise Reduction gwarantuje możliwie najczystszą jakość obrazu. 

Analogowy charakter zdjęć można uzyskać dzięki sześciu rodzajom ziarnistości. W dodatku można dostosować indywidualnie moc i zakres ziarnistości.

Organizacja projektów w Capture One 

Istnieje kilka praktycznych rozwiązań zastosowanych w programie, które umożliwiają organizację projektów:

  • Zaawansowane ustawienia programu umożliwiają szybki import danych z zewnętrznych urządzeń i bycie na bieżąco ze wszystkimi projektami.
  • Struktura folderów jest tak opracowana, aby doskonale uporządkować katalogi i sesje. 
  • Pomocne w wyszukiwaniu obrazów są słowa kluczowe.
  • Obrazy mogą być wyróżnione kolorowymi znacznikami oraz ocenione za pomocą liczby gwiazdek, dzięki temu łatwiejsze jest ich sortowanie.
  • Kolekcje zdjęć można przeszukiwać przy pomocy różnych filtrów, takich jak typ obiektywu, czy liczba gwiazdek.

Bezpłatna wersja programu dostępna jest z pewnymi ograniczeniami, takimi jak liczba aktywnych w danym momencie sesji i czas jej trwania. 

Capture One Pro 23 skraca czas pracy nad zdjęciami, dzięki temu, że zwiększa efektywność. Do tego jest domyślny i łatwy w obsłudze, co umożliwia pracę w nim również początkującym fotografom.

Materiał zewnętrzny