Co warto wiedzieć o e receptach?

Co warto wiedzieć o e receptach?

Leki to dla wielu osób jedyna metoda, która pozwala na normalne, spokojne życie. Pomagają one pozbyć się bólu, ułatwiają funkcjonowanie, pomagają w wielu schorzeniach i mogą sprawić, że powrót do zdrowia będzie szybszy. Wielu lekarstw nie można jednak kupić tak po prostu – wymagają one wcześniejszej konsultacji lekarskiej. W dzisiejszych czasach jest to jednak bardzo proste. Obecnie można zamówić e receptę i w prosty sposób uzyskać przepisane leki.

  1. Czym jest Internetowe Konto Pacjenta?
  2. Jak uzyskać receptę online?
  3. E recepta online – w jaki sposób można z nich korzystać?

Jak działają recepty online i w jaki sposób można je uzyskać? Spróbujmy dowiedzieć się więcej na ten temat.

Czym jest Internetowe Konto Pacjenta?

Internetowe Konto Pacjenta to nowoczesne narzędzie, które wykorzystywane jest przez polską służbę zdrowia. Dzięki niemu można znacznie łatwiej zarządzać informacjami pacjentów i ich historią medyczną. Na swoim Internetowym Koncie Pacjenta można sprawdzić elektroniczne recepty, minione odwiedziny u lekarza, e-zwolnienia i e-skierowania oraz wiele innych. Co więcej, warto zauważyć, że jest to usługa w pełni darmowa – może z niej skorzystać każdy, kto ma przypisany numer PESEL. Korzystanie z Internetowego Konta Pacjenta jest bardzo intuicyjne i wygodne, a do uruchomienia swojego konta wystarczy profil zaufany. Dostępna jest także aplikacja na telefony, która znacznie ułatwia zarządzanie swoimi informacjami. IKP to zdecydowanie korzystne i wygodne narzędzie, którego najbardziej popularną i najczęściej wykorzystywaną funkcją jest wystawiania recept w formie elektronicznej.

Jak uzyskać receptę online?

Tradycyjna recepta powoli odchodzi w zapomnienie na rzecz elektronicznej wersji. Dotychczas, aby uzyskać konkretne leki należało regularnie meldować się w przychodni, aby lekarz przepisał kolejne dawki. Obecnie jednak sprawa jest znacznie prostsza. Każdy może z łatwością zamówić receptę online, aby uzyskać potrzebne leki bez wychodzenia z domu. Aby to zrobić, należy przede wszystkim skorzystać z odpowiedniej platformy. Przed wystawieniem erecepty niezbędna jest wcześniejsza konsultacja online, na przykład przez kamerkę internetową lub telefonicznie. W wielu przypadkach można także wypełnić specjalny kwestionariusz. Następnie, na podstawie danych uprawniony do tego lekarz może wystawić receptę elektroniczną. Warto jednak zaznaczyć, że istnieje możliwość odmówienia wystawienia e recepty, jeżeli leki nie będą wskazane dla pacjenta lub jeśli jej wystawienie nie wydaje się zasadne.

E recepta online – w jaki sposób można z nich korzystać?

Do realizacji recepty w formie elektronicznej niezbędny jest umieszczony na niej kod recepty. Dzięki niemu w aptece pracownik wie, jakie leki zostały przepisane pacjentowi. Dzięki temu niebezpieczeństwo, że pacjent otrzyma niewłaściwy lek jest minimalne – wszystkie informacje są przecież napisane na komputerze, a zatem bardzo jasne i czytelne. Elektroniczną receptę można wydrukować i przynieść do apteki lub udać się do niej wyłącznie z kodem. Warto zauważyć, że realizacja jest możliwa niemal w każdej aptece. Swoje erecepty można przeglądać bezpośrednio w aplikacji IKO w telefonie, dzięki czemu odbiór leków w aptece jest jeszcze prostszy i nie wymaga w zasadzie żadnych przygotowań.

Korzystanie z elektronicznych recept to zdecydowanie korzystne rozwiązanie dla wszystkich osób, które lubią oszczędność czasu i maksymalną kontrolę nad swoimi dokumentami. Dzięki temu narzędziu każdy pacjent może z łatwością kontrolować stan zdrowia swój lub najbliższej rodziny. Jest to zatem ogromne ułatwienie, z którego zdecydowanie warto skorzystać.

Materiał zewnętrzny