Jak przyspieszyć działanie laptopa z systemem Windows 10

Jak przyspieszyć działanie laptopa z systemem Windows 10

W firmie Existo – nowoczesne rozwiązania chmurowe zajmujemy się dostarczaniem kompleksowych rozwiązań technologicznych wielokrotnie testowanych przez liczne firmy. Oferujemy wysokiej klasy oprogramowania chmurowe oraz systemy CRM, a także profesjonalne usługi w zakresie doradztwa i wsparcia technicznego. Nasze wdrożenia są sprawne, szybkie i terminowe, dzięki pozwalają na błyskawiczną zmianę działania firmy na łatwiejsze i bardziej wydajne.

“Kiedy mój laptop lub komputer był zupełnie nowy, był szybki i działał dobrze, jednak teraz jest powolny i muli”. Być może słyszałeś wiele osób, które to mówią, a być może jesteś jednym z nich.

Cóż, nie denerwuj się. To się zdarza. Poniżej,  kilka sposobów, które mogą pomóc w rozwiązywaniu tego problemu.

Oto kilka przydatnych wskazówek, aby przyspieszyć swój laptop z systemem Windows:

1. Wyłącz programy w autostarcie

Jest to jedna z najbardziej przydatnych wskazówek, aby przyspieszyć laptopa z systemem Windows. Często, po zainstalowaniu programów, są one ustawione do uruchomienia wraz z systemem. W związku z tym, za każdym razem, gdy ponownie uruchomisz komputer, komputer będzie potrzebował czasu, aby załadować aplikacje działające w tle, nawet jeśli ich nie potrzebujesz.

Aby pozbyć się tego problemu, musisz wyłączyć programy, które są uruchamiane przy starcie. Wykonaj następujące proste kroki, aby je wyłączyć :

 1. Naciśnij klawisz Windows i wyszukaj opcję Menedżer zadań. Lub naciśnij kombinację klawiszy CTRL + SHIFT + ESC w tym samym czasie. Spowoduje to otwarcie Menedżera zadań.
 2. Teraz przejdź do zakładki Uruchamianie i poszukaj programów, które są włączone.
 3. Wyłącz programy o dużym wpływie na uruchamianie lub wszystkie programy, które nie muszą być uruchamiane przy starcie.
 4. Aby wyłączyć autostart, kliknij prawym przyciskiem myszy na program i kliknij Wyłącz.

2. Usuwanie oprogramowania typu bloatware

Bloatware jest częstym winowajcą niskiej wydajności. Firmy dostarczają swoje urządzenia z dużą ilością preinstalowanego oprogramowania, takiego jak programy antywirusowe i inne “usprawniacze”. Aplikacje te zajmują miejsce, a także wykorzystują zasoby, dlatego zaleca się ich usunięcie.

Usunięcie bloatware zwiększy szybkość laptopa z systemem Windows 10. Aby usunąć te aplikacje, możesz użyć oprogramowania takiego jak CCleaner. Nie tylko odinstaluje niechciane programy z laptopa, ale także oczyści pozostałości tych aplikacji na komputerze.

3. Zmień ustawienia zasilania

Może Twój laptop działa wolno, ponieważ tryb oszczędzania energii jest włączony? Sprawdź, czy twój laptop jest w trybie oszczędzania energii. Kiedy urządzenia są w trybie niskiej wydajności/oszczędzania energii, ograniczają procesy i wykorzystują mniej zasobów. Pomaga to oszczędzać baterię, ale kosztem wydajności.

Aby to zmienić, możesz wykonać następujące czynności:

 1. Naciśnij klawisz Windows i wyszukaj Ustawienia mobilności systemu Windows.
 2. Znajdź ustawienia stanu baterii i zmień je na tryb wysokiej wydajności.
 3. Zobaczysz zmianę prędkości po przełączeniu w tryb wysokiej wydajności.

Pamiętaj, że jeśli pracujesz na baterii, tryb wysokiej wydajności będzie ją szybciej wyczerpywał, dlatego zaleca się włączenie tego trybu, gdy jesteś podłączony do stacji ładowania.

4. Czyszczenie dysku

Podobnie jak bloatware, pliki śmieci na komputerze sprawią, że każde urządzenie będzie działać wolniej. Istotne jest, aby wyczyścić pliki śmieci. To nie tylko zwolni miejsce na dysku, ale także poprawia wydajność komputera. Z czyszczenia dysku, można usunąć pliki tymczasowe, skróty i elementy w koszu.

Oczyszczanie dysku to prosty sposób na pozbycie się plików-śmieci. Aby rozpocząć czyszczenie dysku, wykonaj następujące kroki:

 1. Przejdź do dysku, który chcesz wyczyścić.
 2. Kliknij dysk prawym przyciskiem myszy i przejdź do Właściwości.
 3. Znajdź i kliknij przycisk Oczyszczanie dysku.
 4. Wybierz pliki tymczasowe i śmieci, które chcesz usunąć.
 5. Naciśnij przycisk Ok i poczekaj na zakończenie.

5. Skanowanie systemu w poszukiwaniu wirusów

Wirusy, złośliwe oprogramowanie, spyware i adware mogą również powodować, że komputer działa wolno. Wirus może namieszać w komputerze i uszkodzić cenne dane. Programy typu adware nieustannie otwierają okna przeglądarki, wyświetlając irytujące reklamy, które wpływają na wydajność komputera. Programy szpiegujące działają w tle, aby śledzić aktywność użytkownika, w tym historię pisania i inne poufne informacje, co jest wyjątkowo niebezpieczne.

Jeśli Twój laptop lub komputer jest zainfekowany którymkolwiek z nich, to powolne działanie jest nieuniknione, chyba że podejmiesz natychmiastowe działania. Aby zabezpieczyć się przed tego rodzaju szkodliwymi programami, upewnij się, że masz zainstalowany zaufany program antywirusowy na swoim komputerze. Dzięki wbudowanemu programowi Windows Defender możesz uchronić się przed szkodliwymi programami. Wykrywa on dziś wiele szkodliwych programów, zanim dostaną się do komputera, ale używanie zaufanego programu antywirusowego innej firmy jest nadal zalecane w celu ochrony laptopa przed szkodliwym oprogramowaniem i wirusami.

6. Wyłącz animacje i efekty

Błyszczące efekty i animacje mogą wyglądać świetnie wizualnie, ale mają wpływ na wydajność. Jeśli zależy Ci na szybkim działaniu, zawsze możesz je wyłączyć, aby komputer działał szybciej.

Wykonaj poniższe kroki, aby wyłączyć animacje i efekty w celu uzyskania szybkiego działania:

 1. Naciśnij klawisz Windows i wyszukaj opcję System.
 2. Otwórz System i przejdź do Zaawansowane ustawienia systemu w panelu sterowania.
 3. Kliknij przycisk Ustawienia w sekcji Wydajność w ustawieniach zaawansowanych.
 4. Wybierz opcję Dostosuj w celu uzyskania najlepszej wydajności i naciśnij Ok.

Wyłączenie przezroczystości w systemie Windows również pomaga w zwiększeniu wydajności! Wyłącz efekty przezroczystości w Windows 10 i wybierz płaski wygląd. Możesz również zmienić tapetę na jednolity kolor, aby sprawdzić, czy to pomoże.

Wykonaj poniższe kroki, aby wyłączyć efekty przezroczystości w systemie Windows 10:

 1. Otwórz Ustawienia w systemie Windows 10 i wyszukaj Personalizacja.
 2. Otwórz personalizację i przejdź do zakładki “Kolory”.
 3. W zakładce kolory znajdź Efekty przezroczystości i wyłącz je.

7. Zrestartuj komputer

Jest to klasyczne rozwiązanie wszystkich problemów związanych z systemem Windows. Ponowne uruchomienie komputera często pomaga w rozwiązywaniu problemów z powolnym działaniem komputera. Czasami system operacyjny potrzebuje ponownego uruchomienia, aby działać lepiej. Jeśli coś nie działa poprawnie, szybki restart może rozwiązać ten problem. Uruchom ponownie komputer i sprawdź, czy sytuacja ulegnie poprawie.

8. Dodaj więcej pamięci RAM

Dodanie więcej pamięci RAM do komputera sprawi, że zyskasz więcej miejsca dla swoich programów, aby mogły pracować jednocześnie bez utraty zdolności do wielozadaniowości. Dodanie więcej pamięci RAM do komputera lub laptopa z pewnością zwiększy wydajność.

9. Zmień dysk na SSD

Instalacja dysku SSD na laptopie z pewnością zwiększy wydajność. Zainstaluj dysk SSD, a następnie zainstaluj system Windows i programy na tym dysku. Zobaczysz wyraźną różnicę.

10. Zainstaluj czysty system Windows 10

Jeśli wszystkie wyżej wymienione wskazówki nie działają, należy spróbować czystej instalacji systemu Windows 10. Po zainstalowaniu systemu od podstaw, Twój komputer będzie jak nowy, a Ty możesz zainstalować tylko te programy, których potrzebujesz. Upewnij się jednak, że w przyszłości zadbasz o system, zamiast pozwolić, by znów narobić bałaganu. Czyść go regularnie lub co najmniej raz w tygodniu, a Twój laptop pozostanie szybki.

Te wskazówki mogą drastycznie poprawić wydajność Twojego systemu Windows 10. Przestrzeganie ich pomoże w przyspieszeniu systemu, ale jeśli w Twoim przypadku nie działają, może istnieć problem związany ze sprzętem, który najlepiej rozwiążesz, zabierając sprzęt do serwisu.

Materiał zewnętrzny