Jak wybrać płytę główną do komputera?
Płyty główne stanowią najistotniejszy element w konstrukcji każdego komputera. Bez jej obecności, sprzęt zwyczajnie nie byłby w stanie funkcjonować. Czym dokładnie jest płyta główna? Jakie są jej rodzaje i najważniejsze cechy? W poniższym artykule poznasz odpowiedzi i cenne wskazówki, które dodatkowo pomogą Ci w wyborze właściwej płyty.
Płyty główne – jakie jest ich zadanie?
Konstrukcja każdego komputera składa się z wielu elementów. Najważniejszym z nich jest jednak płyta główna – bez jej obecności urządzenie nie byłoby w stanie funkcjonować. Chipset płyty głównej jest bowiem odpowiedzialny za przetwarzanie wielu różnych procesów, a także scalanie poszczególnych podzespołów. To właśnie do niej podłączona zostaje między innymi pamięć RAM, podobnie jak karta graficzna, dysk SSD czy CPU. Dzięki obecności płyty głównej, możliwe jest też korzystanie z zewnętrznych urządzeń, takich jak klawiatura, mysz komputerowa oraz słuchawki. Oprócz wyżej wymienionych zadań, element ten może dodatkowo spełniać inne funkcje. Obecnie większość płyt głównych posiada wbudowany moduł Wi-Fi i port Ethernet, umożliwiający bezprzewodowe łączenie się z siecią Internetową. Płyta może być również wyposażona w złącza USB 3.0, porty na znacznie szybszy dysk SSD, a nawet diodę, która wyświetla błędy urządzenia. Płyty główne kupić można w specjalistycznych sklepach, w tym na stronie www.sferis.pl. Ich ceny są mocno zróżnicowane – wiele zależy od producenta, rodzaju płyty oraz wyróżniających je cech.
Jak wybrać najlepszą płytę główną?
Wybór płyty głównej nie zawsze może należeć do prostych zadań. W pierwszej kolejności należy określić przeznaczenie komputera – czy będzie on służył do codziennego użytku, czy też do gier. Mając w zamyśle znaczną eksploatację sprzętu, lepiej zainwestować w płytę główną nieco więcej. Tańsze płyty często nie tylko nie posiadają wbudowanego Wi-Fi, ale także mogą uniemożliwiać podkręcanie procesora. Należy również pamiętać, że niewielkie płyty główne, choć zmieszczą się również w niewielkich obudowach, będą posiadać mniejszą ilość portów i slotów. Niezwykle istotne jest nie tylko odpowiednie gniazdo procesora, ale też ilość slotów na kości RAM oraz taktowanie.
Standard płyty to różnego rodzaju złącza. Do najważniejszych zaliczają się zwłaszcza USB, umożliwiające podłączenie dysków SSD i HDD złącze SATA i PCIe, czyli złącze karty rozszerzeń. Ponadto, na płycie głównej nie powinno zabraknąć portu Ethernet, a także wyjścia wideo oraz audio. Dla prawidłowego funkcjonowania warto dodatkowo pamiętać o złączach wentylatorów, dzięki którym możliwe będzie chłodzenie procesora oraz karty graficznej. Przy wyborze płyty głównej należy ponadto mieć na uwadze obsługiwane procesory. Wynika to bezpośrednio z gniazda procesora, przez co konkretne płyty główne mogą pasować do procesorów Intel, zaś jeszcze inne do pozostałych dostępnych procesorów.
Będąc w temacie wyboru płyt głównych, nie można zapomnieć o zasilaniu. Jeżeli kluczową kwestią jest dla Ciebie wydajność komputera, ta sekcja powinna być szczególnie wzięta pod uwagę. W tym przypadku istotne są MOSFET’y i dławiki, które niwelują spadki napięcia płynące do CPU. Każdy spadek wpływa nie tylko na wydajność – może również stać się przyczyną zawieszenia komputera i tzw. bluescreena. Wybierając kartę do komputera gamingowego, warto ponadto wziąć pod uwagę obecność specjalnych slotów do podłączenia myszy i klawiatury, a także wysokiej jakości układ dźwiękowy oraz karty sieciowe, które zapewnią najniższe pingi podczas grania w gry online.
Artykuł sponsorowany