Wszystko, co musisz wiedzieć o kopniaku w krocze

Wszystko, co musisz wiedzieć o kopniaku w krocze

Kopnięcie w krocze nie tylko boli jak diabli, ale także otrzymane z odpowiednio dużą siłą może spowodować poważny uraz moszny lub jąder, który w nagłych wypadkach może wymagać leczenia.

Dlaczego to tak bardzo boli?

Narządy płciowe są gęsto upakowane zakończeniami nerwowymi. Ten niewielki obszar zawiera większe ich stężenie niż inne części ciała, gdzie nerwy są bardziej rozproszone.

To dlatego każdy rodzaj dotyku może powodować silne odczucia – dobre lub złe – w zależności od siły nacisku.

W przeciwieństwie do innych narządów, które są chronione przez mięśnie i kości, penis i jądra znajdują się na zewnątrz.

Są one tylko luźno połączone z twoim ciałem. A jedyną ochroną jąder jest warstwa włóknistej tkanki zwanej tuniką białą. Choć jest ona wystarczająco twarda, by wytrzymać pewne ciśnienie, ma swój limit wytrzymałości.

Dlaczego odczuwamy ból w okolicach żołądka?

Odczuwanie bólu w innym miejscu niż jego faktyczne źródło nazywamy bólem przeniesionym. Tak dzieje się właśnie przy ciosie w krocze, a to z powodu wspólnych nerwów i tkanek pomiędzy jamą brzuszną a moszną.

Jądra rozwijają się w jamie brzusznej na tym samym poziomie co nerki, po czym schodzą w dół do moszny i pociągają za sobą nerwy.

Pozostałe tkanki i warstwy ściany moszny są również kontynuacją warstw ściany jamy brzusznej. Te połączenia są tym, co powoduje, że czujesz ból w żołądku, kiedy jesteś „kopnięty w jaja”.

Jak mogę poradzić sobie z bólem po kopnięciu w jądra?

Jeśli zostałeś kopnięty w jądra, ulgę mogą przynieść następujące sposoby:

 • Połóż się na jakiś czas.
 • Zażyj dostępny bez recepty środek przeciwbólowy, taki jak ibuprofen lub paracetamol
 • Przyłóż zimny okład.
 • Załóż podtrzymującą, przylegającą bieliznę, aby ograniczyć ruchy.

Czy istnieje ryzyko trwałego uszkodzenia?

Kopniak w jajka lub jakikolwiek inny silny uraz może spowodować uszkodzenie zawartości moszny, zwłaszcza jeśli w trakcie tego procesu dojdzie do rozerwania jej powłoki ochronnej. Biorąc pod uwagę, że Twoje jądra produkują nasienie, niepłodność po takim ciosie jest jak najbardziej możliwa, chociaż mało prawdopodobna.

Trwałe uszkodzenie może być spowodowane pęknięciem jądra, co może mieć wpływ na płodność.

Skręcenie jądra jest kolejnym poważnym urazem, który może spowodować utratę jądra, jeśli nie jest leczone w ciągu kilku godzin od urazu. Dochodzi do niego, gdy powrózek nasienny skręca się, odcinając dopływ krwi do jądra.

Czasami urazy mogą powodować zapalenie najądrza. Jest to przewód znajdujący się z tyłu jądra, który przechowuje i przenosi plemniki. Nieleczona choroba może prowadzić do kurczenia się jąder, obumierania tkanki jąder i niepłodności.

Czy powinienem zgłosić się do lekarza?

Ból spowodowany kopnięciem w krocze powinien ustąpić w ciągu około godziny. Ból, który utrzymuje się dłużej niż godzinę lub któremu towarzyszą inne objawy, może być oznaką poważnego urazu, który wymaga natychmiastowego leczenia.

Udaj się do po pomoc medyczną, jeśli po uderzeniu w jądra masz:

 • ból trwający dłużej niż godzinę
 • siniaki na jednym lub obu jądrach
 • mdłości i wymioty, które nie ustępują
 • ranę kłutą na genitaliach lub w ich okolicy
 • problemy z oddawaniem moczu
 • krew w moczu
 • gorączkę