Jabłko Adama u mężczyzn – do czego służy?

Jabłko Adama u mężczyzn – do czego służy?

Jabłko Adama to cecha fizyczna zauważalna u mężczyzn po osiągnięciu dojrzałości. Dowiedz się, co robi jabłko Adama i jakie są jego podstawowe funkcje.

Czy wiesz, że Twoja twarz ma co najmniej 65 różnych cech, które ludzie podświadomie wykorzystują, by wywrzeć na Tobie pierwsze wrażenie?

Nasze twarze nie są jedynymi elementami, które różnią się w zależności od osoby. Jeśli spojrzysz na grupę ludzi, przekonasz się, że żadna z nich nie będzie miała takiego samego jabłka Adama.

Do czego służy jabłko Adama? Dlaczego tam jest? Dlaczego niektóre są większe od innych?

Co to jest jabłko Adama?

Jabłko Adama znane jest również jako wyrostek krtaniowy. Jest to wypukłość znajdująca się w przedniej części szyi człowieka, dokładnie pośrodku.

Zbudowane jest z chrząstki, która jest twardą tkanką, bardziej miękką i elastyczną niż kość. Chrząstka jest często spotykana w stawach między kośćmi, takich jak kolana i łokcie. Można ją również znaleźć w uszach i nosie.

Dlaczego nazywamy to jabłkiem Adama?

Istnieją różne opinie na temat tego, dlaczego ma taką nazwę. 

Najpopularniejsza teoria mówi, że jest ona oparta na historii o Adamie i Ewie. Kiedy Ewa dała Adamowi do zjedzenia owoc z zakazanego drzewa, Adam zjadł go, ale utknął mu on w gardle, stając się jabłkiem Adama. 

Językoznawcy mają jednak inne teorie, w tym taką, że nazwa jest błędnym tłumaczeniem wyrażenia oznaczającego „obrzęk mężczyzny”.

Do czego służy jabłko Adama?

Samo jabłko Adama nie pełni w zasadzie żadnej funkcji w organizmie.

Chrząstka znajduje się przed krtanią, czyli komorą głosową, więc jej celem może być zapewnienie pewnej ochrony, ale nie wykonuje ona żadnych własnych procesów w organizmie.

Dlaczego niektóre są większe od innych?

Mężczyźni zazwyczaj mają znacznie większe jabłka Adama niż kobiety. 

Dzieje się tak dlatego, że wraz z dojrzewaniem mężczyzn zwiększa się rozmiar ich krtani, co prowadzi do tego, że mają oni głębszy głos. Wraz z powiększaniem się krtani, jabłko Adama staje się bardziej widoczne.

Niektóre kobiety również mogą mieć wydatne jabłka Adama.

Co mogę z tym zrobić?

Jeśli masz duże jabłko Adama, które sprawia, że czujesz się skrępowany, niezależnie od płci, dobra wiadomość jest taka, że jest coś, co można z tym zrobić.

Zabieg zwany chondrolaryngoplastyką pozwala na usunięcie części chrząstki, zmniejszając w ten sposób widoczność jabłka Adama. Ponieważ jabłko Adama nie służy niczemu konkretnemu, ten rodzaj zabiegu nie powoduje żadnych realnych skutków ubocznych.

Operacja nie jest zbyt inwazyjna, a powrót do zdrowia trwa zazwyczaj jeden do dwóch tygodni.