Jak działają anteny telewizyjne?

Jak działają anteny telewizyjne?

To, o czym myślisz, gdy wypowiadamy słowo „telewizja”, zależy prawdopodobnie od Twojego wieku. Jeśli należysz do pokolenia Z, Twoja koncepcja telewizji prawdopodobnie obejmuje płaski ekran i dekoder telewizji kablowej. Jednak dla starszych pokoleń, to pojęcie obejmuje telewizor kineskopowy z zestawem anten telewizyjnych na dachu lub za oknem.

Podczas gdy usługi kablowe i streamingowe uzurpują sobie rolę, jaką pełniła telewizja naziemna, nadal można oglądać kanały TV za pośrednictwem cyfrowych anten telewizyjnych. Ale jak działają anteny telewizyjne? Dlaczego ludzie nadal ich używają, skoro istnieją streaming i kablówka? Oto, co musisz wiedzieć.

Jak działają anteny telewizyjne?

Odpowiedź na pytanie: „Jak działają anteny telewizyjne?”, sprowadza się do zrozumienia fizyki i sposobu, w jaki nadajemy informacje w erze cyfrowej. Wszystko, co widzisz, słyszysz i oglądasz w telewizji i Internecie w dzisiejszych czasach zostało przekształcone w dane i odbijane wzdłuż nadajników na wieżach, kabli i satelitów, aby dotrzeć do Ciebie w Twoim domu.

W najprostszych słowach, antena jest odbiornikiem. Odbiera ona sygnały cyfrowe wysyłane przez nadajniki, a następnie kieruje je przez elektroniczne komponenty telewizora, aby przetłumaczyć sygnał na dźwięk i informacje wizualne.

Jak rodzaje anten telewizyjnych wpływają na sygnał?

Najprostsze anteny to długie, proste „kawałki drutu”. Jednak większość anten telewizyjnych, jakie można znaleźć, to dipole, czyli metalowe pręty podzielone na dwie części.

Większość zewnętrznych anten telewizyjnych układa wiele dipoli wokół pręta nośnego w centrum. Można jednak znaleźć takie, które mają kształt okrągłych pętli lub parabolicznych anten. Skoro długość fali jest dokładnie taka sama, to dlaczego istnieje tak wiele różnych konstrukcji antenowych?

Najprościej mówiąc: chodzi o skoncentrowanie i wzmocnienie sygnału. Nie wystarczy odebrać sygnał, trzeba go jeszcze udoskonalić, aby uzyskać najlepszą jakość obrazu i dźwięku. Pozwala to również odbierać słabsze sygnały, które w przeciwnym razie nie mogłyby być przekazywane do telewizora, co w efekcie daje więcej kanałów do wyboru.

Dlaczego ludzie używają anten telewizji cyfrowej zamiast TV kablowej lub streamingu?

Jednym słowem: pieniądze. Firmy oferujące pakiety kablowe i satelitarne podnoszą ceny niemal co roku, bez względu na to, jakie oferty udało Ci się od nich uzyskać na początku. Programy streamingowe są tańsze niż kablowe czy satelitarne, ale również powiększają kopiec miesięcznych opłat abonamentowych, które już płacisz.

Dzięki antenom telewizji cyfrowej można uzyskać wszystkie lokalne sieci za niską cenę lub wręcz za darmo.

Ponadto, niektóre miejsca mogą nie mieć infrastruktury niezbędnej do wspierania uruchomienia Internetu, ale nadal mogą odbierać sygnały telewizji cyfrowej. To sprawia, że Telewizja OTA to dla nich jedyna alternatywa do posiadania okna na świat.

Jakie są wady anten telewizji cyfrowej?

Rozumiemy, że nie każdy chce się spieszyć do instalacji anteny telewizji cyfrowej bez zrozumienia jej wad i zalet. Omówmy więc potencjalne problemy, gdy korzystasz z cyfrowej telewizji OTA.

Największym problemem, który wpływa zarówno OTA TV i konsumentów satelitarnych jest pogoda. Jeśli antena spoczywa na zewnątrz, pogoda może mieć bezpośredni wpływ na jakość sygnału. Podczas silnego wiatru lub gradu, zewnętrzne anteny telewizyjne mogą zostać uszkodzone lub przesunięte co możee uniemożliwić odbiór telewizji. Nawet jeśli antena spoczywa w pomieszczeniu, podłączona do telewizora, ekstremalne warunki pogodowe mogą zakłócić sygnał.

Jak zacząć korzystać z anteny telewizji cyfrowej

Na szczęście, w przeciwieństwie do kablówki i anten satelitarnych, instalacja anteny telewizji cyfrowej jest łatwa do wykonania przez każdego. Wszystko czego potrzebujesz to telewizor zdolny do odbioru sygnałów cyfrowych (dotyczy to wszystkich telewizorów wyprodukowanych po 2006 roku), antena telewizji cyfrowej oraz kabel koncentryczny.

Jeśli kabel koncentryczny nie jest dołączony do samej anteny, można go bez problemu kupić w sklepach z elektroniką. Następnie wystarczy podłączyć kabel do anteny i telewizora, zamontować i wyregulować antenę, i voilà! Możesz zacząć oglądać darmową telewizję OTA w jakości HD (a niektóre kanały nawet w 4K).