Nowy rok szkolny – dlaczego warto zacząć się do niego przygotowywać już w wakacje?

Nowy rok szkolny – dlaczego warto zacząć się do niego przygotowywać już w wakacje?

Nowy rok szkolny wiąże się z wieloma emocjami, przygotowaniami. To duży krok, szczególnie dla dzieci, które dopiero co zaczynają swoją edukację. Często przysparza on mnóstwo stresu i kojarzy się raczej negatywnie. Jednak nie musi tak być! Przygotowania do niego warto zacząć już w wakacje, aby nie wybijać się z rytmu życia szkolnego, bądź ułatwić swojemu maleństwu rozpoczęcie nowego rozdziału w jego życiu. Sprawdź, dlaczego tak jest oraz w jaki sposób najlepiej rozpocząć te działania!

Nie wybijaj się z rytmu

Jak wiadomo styl życia, który uczeń wiedzie wygląda znacznie inaczej podczas trwania wakacji, a podczas roku szkolnego. Zmieniają się przede wszystkim godziny w jakich on funkcjonuje. W czasie wolnym uczniowie chodzą spać później i tak samo też wstają. Najlepszym pomysłem jest, aby rytm ten wyglądał tak samo przez cały rok. Dzięki temu Twoje dziecko wyrobi w sobie dobre nawyki, będzie miało więcej dnia. Wprowadźcie pewnego rodzaju rutynę, która nie odzwyczai go od posiadania obowiązków. Oczywiście ważnym jest, aby dziecko odpoczęło podczas wakacji, dlatego nie budź go o godzinie 6 i nie zaganiaj do obowiązków. Wszystko powinno się odbywać z rozsądkiem!

Regularne odżywianie

To w jakich godzinach dziecko spożywa posiłki powinno być względnie podobne do tego, jak to wygląda w roku szkolnym. Organizm powinien być przyzwyczajony, gdy wakacje się skończą. Oczywiście nie musi to być dokładne co do godziny, jednak nie powinno zbytnio od tego odbiegać. Każdy rodzic powinien również pamiętać o tym, aby dziecko miało odpowiednią dietę. Najmłodsi członkowie rodzin cały czas są na etapie rozwoju, dlatego tak ważnym jest, aby zapewnić im odpowiednie pożywienie. Pamiętaj o warzywach i owocach, to one stanowią główne źródło witamin i minerałów, w szczególności te pierwsze. Czasem jednak odpuść i pozwól zjeść swojemu dziecku coś niezdrowego, jeśli ma na to ochotę.

Porady dla pierwszaków

Dla najmłodszych spośród uczniów rozpoczęcie edukacji może być naprawdę silnym przeżyciem. Dlatego tak ważnym jest, aby dziecko do tego odpowiednio przygotować. Powinieneś uświadomić go, jak wygląda standardowy dzień spędzony w szkole, a przede wszystkim zaprowadzić je do niej jeszcze przed pierwszymi lekcjami, aby oswoiło się z otoczeniem. Pamiętaj, żeby stworzyć dla dziecka przestrzeń w jego umyśle, dzięki której szkoła będzie dla niego dobrym skojarzeniem. Dobrym pomysłem jest również zapoznanie go z podręcznikami, aby przygotowane było na nadchodzące wyzwania.

Przygotuj odpowiednią wyprawkę

W młodszych klasach uczniowie potrzebują znacznie większej wyprawki niż Ci ze starszych. Uczniom liceum często wystarczą najbardziej podstawowe rzeczy typu zeszyty, długopis, linijka. Podstawówkowicze natomiast muszą być lepiej zaopatrzeni. Najczęściej akcesoria na takie zajęcia jak plastyka kupuje się z tygodnia na tydzień. Warto jednak część rzeczy takich jak plastelina czy bloki kupić wcześniej, z pewnością się one nie zmarnują! Najważniejszym elementem zdecydowanie są podręczniki, zeszyty oraz ołówki/długopisy. Bez tego ani rusz. Sprawdź dokładnie jak wygląda spis książek, plan lekcji i na tej podstawie zakup wszystkie niezbędne rzeczy.

Materiał Partnera