Kiedy przydatny okazuje się dysk NVMe?

Kiedy przydatny okazuje się dysk NVMe?

Dysk NVMe nie jest zapewne urządzeniem, na którego zakup decyduje się każdy. Jego działanie nie zawsze jest też znane niektórym użytkownikom komputera. Okazuje się natomiast, że warto dowiedzieć się, w jakich sytuacjach tego rodzaju sprzęt może okazać się przydatny. Jego parametrami powinny zainteresować się w szczególności osoby, które często narzekają na powolne działanie użytkowanego PC-ta. Kiedy warto zakupić wspomniany już dysk NVMe

Czy Twój komputer spełnia Twoje potrzeby?

Parametry urządzeń, które obsługujemy, mogą być naprawdę różne i nie zawsze spełniają one nasze potrzeby. Czasami komputer jest doskonale przemyślaną decyzją, ale zdarza się i tak, że kupujemy go pod wpływem impulsu. Z czasem może się okazać, że niektóre jego funkcje są po prostu niewystarczające. W przypadku komputera stacjonarnego mamy wiele możliwości do wprowadzenia zmian. Doskonałym przykładem może być między innymi zbyt mała pojemność obsługiwanego dysku czy niezadowalająca szybkość jego działania. W takim przypadku warto dowiedzieć się, jak działa dysk NVMe.

Po co kupować dysk NVMe?

Na samym początku warto wyjaśnić NVMe. Opisywana technologia to tak zwany protokół komunikacyjny, dzięki któremu możliwe jest przesyłanie danych. Dlaczego powstał? jest niezwykle pomocny w przypadku dysków SSD, natomiast korzysta z magistrali PCI Express (PCIe). Korzystanie z technologii NVMe ma wiele zalet. Przede wszystkim możemy liczyć na przenoszenie większej ilości danych w krótkim czasie. Jednocześnie ich przetwarzanie i rozpoczynanie nowych zadań przebiega znacznie szybciej. Będzie miało to przełożenie na przykład na płynność gier czy użytkowanych zaawansowanych programów. 

Kluczowe będzie tutaj nie tylko wykonywanie większej ilości operacji, ale też zużywanie mniejszej ilości energii. Dysk NVMe to po prostu kolejne osiągnięcie technologiczne, które szybko znalazło swoich zwolenników. Ciekawe modele takich urządzeń posiada w swojej ofercie marka Samsung. Jest to na przykład dysk M2 500GB oraz dysk SSD NVMe 1TB.

Czy warto wybrać dysk Samsung 980 PCIe?

W ofercie marki możemy znaleźć między innymi Samsung 980 PCIe 3.0 NVMe™ M.2 SSD o różnych pojemności pamięci. Jest to między innymi dysk M2 500GB czy dysk SSD NVMe 1TB. To, który model będzie dla nas lepszy, pozostaje sprawą indywidualną. Wiele zależy od tego, w jaki sposób korzystamy z posiadanego sprzętu, jak mocno go eksploatujemy oraz jakie są nasze możliwości finansowe.

W obu przypadkach mamy do czynienia z interfejsem PCIe 3.0 zapewniającym szybki transfer danych. Obecna jest tutaj także kontrola termiczna dysku. Co to oznacza? Chodzi o algorytm kontroli termicznej 980, który samodzielnie zarządza poziomem nagrzania. Dzięki temu udaje się zapobiec zmniejszeniu wydajności dysku. Zastosowana technologia Dynamic Thermal Guard od firmy Samsung sprawia, że temperatura pozostaje na optymalnym poziomie i nie wpływa niekorzystnie na pracę dysku. Użytkownicy wskazanych dysków mogą też skorzystać z Samsung Magician. Z pomocą tego oprogramowania możliwe jest szczegółowe monitorowanie stanu dysku, optymalizacja oraz ochrona przechowywanych plików. 

Artykuł przygotowany we współpracy z Samsung Polska.