Jak rozpoznać rodzaj kaszlu? Wskazówki

Jak rozpoznać rodzaj kaszlu? Wskazówki

Kaszel suchy i mokry kaszel to dwa najczęściej spotykane objawy, które towarzyszą różnym przeziębieniom, lecz nie tylko. Możemy się z nimi spotkać przy różnych alergiach i innych nietypowych chorobach. Ich rodzaj można rozpoznać już w zasadzie na podstawie ich brzmienia. Nieproduktywny, czyli suchy kaszel wstępuje najczęściej w serii krótkich kaszlnięć i często wywołuje ból gardła. Kaszel produktywny, czyli kaszel mokry pojawia się już podczas infekcji i zazwyczaj towarzyszy jej do samego końca. Co powinniśmy wiedzieć o tych dwóch rodzajach kaszlu? Jak je rozpoznać? Sprawdźmy.

Czym jest i jak leczyć kaszel produktywny?

Kaszel produktywny, czyli mokry, przez wielu uważany jest za lepszą wersję kaszlu. W przypadku kaszlu mokrego o wiele łatwiej pozbyć się wydzieliny oskrzelowej, która zawiera wiele zanieczyszczeń. Zawartość wydzieliny w układzie oddechowym to nic dobrego, dlaczego kaszel mokry jest pomocny, gdyż pozwala się jej pozbyć. 

Przyczyn kaszlu mokrego może być wiele. Często towarzyszy różnym infekcjom. Jeżeli chodzi o jego leczenie, to należy je podjąć wtedy, gdy odruch kaszlu nie powoduje odkrztuszania wydzieliny. Zazwyczaj oznacza to, że jest jej zbyt mało lub jest zbyt gęsta. 

Aby wyleczyć mokry kaszel, stosuje się najczęściej rozrzedzające leki, które ułatwiają wykrztuszanie. Popularne są syropy, których czynną substancją jest chlorowodorek ambroksolu. Po przyjęciu takiego preparatu dochodzi do zwiększania wydzielania śluzy w drogach oddechowych, a jednocześnie jego lepkość zmniejsza się. To z kolei sprawia, że odruch kaszlowy powoduje łatwiejsze odrywanie się wydzieliny. Oprócz syropów na kaszel można przyjmować także stosowne tabletki. 

Warto mieć na uwadze fakt, iż leki wykrztuśne mogą prowadzić do nasilania objaw kaszlu. Wtedy nie należy przyjmować tabletek, które będą powodowały jego hamowanie. Może wówczas dojść do powstawania zanieczyszczonej wydzieliny w drogach oddechowych.

Sprawdź masażer do karku, który może pomóc pozbyć się bólu.

Kaszel nieproduktywny – co to jest i jak go leczyć?

Kaszel nieproduktywny to o wiele poważniejszy rodzaj kaszlu. Często kojarzony jest jako uporczywy suchy kaszel, kaszel ostry, czy przewlekły kaszel, który skutecznie rujnuje nasze samopoczucie. W przypadku kaszlu suchego nie dochodzi do pozbywania się szkodliwej wydzieliny, gdyż jest wynikiem podrażnienia błony śluzowej oskrzeli, gardła lub krtani. Jego przyczyną najczęściej jest infekcja wirusowa, gdyż wirusy nie powodują powstawania w drogach oddechowych wydzieliny, jednak wpływają na tkanki łączne wchodzące w skład układu oddechowego. 

Łatwo odróżnić kaszel suchy od mokrego. Napady kaszlu suchego mogą być szczególnie niebezpieczne dla osób, które przeszły w niedalekiej przeszłości różne zabiegi, np. w obrębie brzucha, czy po złamaniach obojczyka, czy żeber. 

Nierzadko bywa również tak, że kaszel suchy wywołuje pękanie naczyń krwionośnych dróg oddechowych lub oczu. Aby zapobiec niebezpiecznym skutkom, które może to wywołać, należy podjąć natychmiastowe leczenie kaszlu tego typu. 

Leczenie kaszlu suchego polega na zastosowaniu leków, które będą go hamowały np. poprzez działanie na układ nerwowy. Do takich substancji zaliczmy np. deksometofam. Innym sposobem jest zastosowanie wyrobów z lewodropropizyny. Niweluje skurcz oskrzeli, co prowadzi do zmniejszenia dolegliwości. Leki, które posiadają w składzie aktywną substancję jak półwodny fosforan kodeiny i sulfogwajakol również powodują zahamowanie odruchu kaszlowego.

Polecamy lampa wooda na różne schorzenia dermatologiczne.

Rodzaje kaszlu u dzieci

Szczególnie niepokojącym objawem jest kaszel u dzieci. To zazwyczaj pierwszy z symptomów rozwijającej się choroby. Kaszel produktywny może wiązać się z odkrztuszaniem wydzieliny, a kaszel suchy często jest sposobem na walczenie z drażniącymi czynnikami, które dostają się do układu oddechowego — może to być dym papierosowy, kwaśne owoce, intensywne i nienaturalne zapachy,  czy nawet okruch. Taki kaszel pojawiający się raz na długi czas nie powinien wzbudzić podejrzeń.

Ważne jest, aby poznać przyczyny przewlekłego kaszlu, jeżeli występuje. Może być to związane z objawami alergii. Należy wówczas zwrócić uwagę kiedy się pojawia (np. przy zabawie ze zwierzętami, czy na spacerze po parku). Następnym krokiem jest zgłoszenie się do lekarza w celu podjęcia odpowiedniej terapii.

Materiał zewnętrzny