Co powinieneś wiedzieć o PancakeSwap i Binance Smart Chain?

Co powinieneś wiedzieć o PancakeSwap i Binance Smart Chain?

Giełdy zdecentralizowane (znane jako DEX, albo DeFi exchanges) były w centrum uwagi wszystkich osób zainteresowanych kryptowalutami w 2021. Obecnie istnieje ponad 35 różnych DEXów. Mówiąc o nich, nie można nie wspomnieć o liderach na rynku, czyli giełdzie opartej o platformie open-source Binance Smart Chain (BSC) oraz naleśnikowym protokole, czyli PancakeSwap

Z artykułu dowiesz się o możliwościach zarabiania poprzez liquid poole oraz farmy. Zrozumiesz też najważniejsze pojęcia takie jak SWAP, Smart Contracts oraz dAaps.

Czym jest PancakeSwap?

PancakeSwap jest opartą na BSC alternatywą dla UniSwap DEX bazującym na sieci Ethereum (ETH). Jako zdecentralizowana platforma wymiany, służy do zakupu tokenów, które są oparte na BSC. Jego największą zaletą są niskie opłaty za gaz, w przeciwieństwie do cen transakcji na giełdzie UniSwap. Binance Smart Chain to jednak nie tylko odpowiedź na rosnące gas fees, które zniechęcają wielu użytkowników do trade’owania. Sporym ograniczeniem łańcucha Ethereum była mała skalowalność. Pamiętasz CryptoKitties? U szczytu popularności spowodowały zastój w blockchainie Ethereum. 

Osławiony SWAP

Prawdopodobnie spotkałeś się już z określeniem SWAP. To specjalny termin określający trade’owanie na zdecentralizowanych giełdach. Jest to nic innego jak odpowiednik handlowania na scentralizowanych giełdach. Tym sposobem, wymieniając przykładowo Binance Coin (BNB) na kryptowalutę Pancake (CAKE), mówimy o swapowaniu. 

Wymiana z BNB pozwala na utrzymanie jednego źródła zarówno opłat za wymianę, jak i opłat transakcyjnych, dzięki czemu jest łatwiejsza w zarządzaniu. Ta technika odegrała kluczową rolę w popularności BNB i znacząco wpłynęła na wzrost jej ceny.

Pomnażanie zysków z inwestycji

Zarówno pule płynności (liquidity pools), jak i farmy są środkami do zarabiania oprócz poniesionej początkowej inwestycji. Różnią się jednak sposobem działania. Pule płynności, czyli liquid pools są podobne do obstawiania w CEX — zastawiasz (staking) swoje tokeny i dzięki algorytmowi Proof-of-stake zarabiasz pieniądze podczas snu. W przypadku giełdy PancakeSwap promowany jest oczywiście natywny token CAKE. Ten staking umożliwia zdobywanie nagród w postaci wielu innych dostępnych tokenów.

Z drugiej strony farming oferuje staking tokenów dostawcy płynności (Liquidity Provider). Te tokeny, oddelegowane na staking, oferują płynność zastawionej parze. W zamian otrzymujesz nagrody (część opłaty transakcyjnej), na giełdzie PancakeSwap, najczęściej w postaci tokenu CAKE. Najpopularniejszą parą jest CAKE-BNB LP; jednak można skorzystać z wielu innych par. Przy decyzji należy wziąć pod uwagę oferowane RRSO, które w świecie DeFi określane jest jako APY (annual percentage yield).

Szukasz fachowej porady dotyczącej wdrożenia blockchain w Twojej firmie? Skontaktuj się ze mną, aby uzyskać bezpłatną konsultację dotyczącą łańcucha bloków: dennis.vandervecht@10clouds.com lub zadzwoń pod numer +48 793 200 141.

Materiał Partnera