Czym się różni odnowiony iPhone od nowego?

Czym się różni odnowiony iPhone od nowego?

Jeśli kiedykolwiek szukałeś nowego telefonu, to na pewno spotkałeś się z terminem „refurbished” lub określeniem produktu jako „odnowiony”. Pierwsze skojarzenie, jakie przyjdzie CI do głowy, to zapewne potraktowanie tego typu oferty jako inwestycji podwyższonego ryzyka, przed oczami mamy porysowany, zużyty sprzęt. Sprawdzenie różnicy w stosunku do nowego telefonu tylko utwierdza Cię w początkowym przeświadczeniu. Czy odrzucając tego typu oferty, postępujesz słusznie? Czy może omijasz potencjalną okazję dostania dobrego produktu w dobrej cenie?

Czym są odnowione telefony (refurbished)?

Odnowione telefony potencjalnie kojarzą się z produktem drugiej kategorii. Jest to absolutnie niezgodne z prawdą. Często, pierwsze skojarzenie, jakie mamy z tego typu produktem to fakt, że z takim telefonem „coś było nie tak”. Prawda natomiast najczęściej jest zupełnie inna. Telefony odnowione, to produkty, które z jakiegoś powodu zostały zwrócone do producenta, operatora sieci komórkowej lub sprzedawcy. Powody takich zwrotów bywają różne: zły kolor, rozmiar, aparat, który nie spełnił oczekiwań itp. Nie zawsze zwrot jest związany z wadą sprzętu czy oprogramowania.

Niezależnie od tego, z jakiego powodu taki telefon trafił „ponownie do oficjalnego obiegu” może on być ponownie wystawiony do sprzedaży z odpowiednią adnotacją.

Często spotykane jest również określenie „odnowiony przez producenta”. Co do dokładnie oznacza? Taka adnotacja oznacza, że proces przywrócenia telefonu do ponownego stanu „jak nowy” został wykonany bezpośrednio przez producenta sprzętu. Dla niektórych klientów taką ofertą o wyższym zaufaniu. Czy słusznie? Sprzęt odnowiony przez strony trzecie, czy nawet hobbystów przeważnie nie odbiega jakością wykonania od tych oferowanych przez producentów, za to często jest sporo tańszy. Decyzja jak zawsze należy do kupującego.

Na co zwrócić uwagę wybierając odnowionego Iphona?

Jeśli chcesz zaoszczędzić trochę pieniędzy i kupić odnowionego Iphona, pamiętaj o kilku rzeczach.

  • Sprawdź warunki gwarancji – Jeśli telefon chcesz kupić, faktycznie nie ma żadnych problemów, sprzedawca nie powinien mieć żadnych problemów z udzieleniem Ci na niego gwarancji.
  • Dokładnie czytaj opisy ofert i umowy –  Dokładne czytanie, szczególnie tego co jest zapisane drobnym drukiem, może pozwolić Ci potencjalnie uniknąć przykrych niespodzianek przy ewentualnym późniejszym dochodzeniu swoich racji.
  • Kupuj u sprawdzonych sprzedawców – Najczęściej mają oni dostęp do dobrych produktów ze sprawdzonym i pewnym pochodzeniem. Pozwoli Ci to mieć pewność, że kupowany przez Ciebie iPhone Refurbished, będzie w 100% zgodny z Twoimi oczekiwaniami

Plusy i minusy odnowionego Iphona

Plusy

  • Oszczędność pieniędzy
  • Kupując od sprawdzonego sprzedawcy, masz pewność, że sprzęt nie będzie się wiele różnił (możliwe, że w ogóle) od nowego.
  • Możliwość uzyskania gwarancji

Minusy

  • Możliwe, że nie dostaniesz pięknego nowego zafoliowanego pudełka i unboxing nie będzie spektakularny
  • Możliwe, że na telefonie z bliskiej odległości będą widoczne rysy, co może irytować osoby o pedantycznych skłonnościach.