Magazyn energii dla firm
Przynajmniej jakaś część z nas zastanawia się nad tym czym właściwie jest magazyn energii dla firm, a odpowiedź na to pytanie jest opcją dość prostą, czyli jest to instalacja fotowoltaiczna, która to przynajmniej po części zbiera energię elektryczną do zestawu akumulatorów żelowych. Jednym słowem jest to pewnego rodzaju rozwinięcie koncepcji niewielkiego zestawu solarnego składającego się z panelu fotowoltaicznego regulatora napięcia i akumulatora żelowego. Coś w tym stylu sprawdzi się w aucie wyprawowym, w żaglówce, czy też w altanie na działce rekreacyjnej, ale w przypadku typowego lokalu firmowego zapotrzebowanie na energię jest rzecz jasna o wiele większe i co równie istotne w tym przypadku taki magazyn to nie tylko patent na brak energii, ale też i na znaczne obniżenie kosztów, bo każda kilowatogodzina prądu to nie tylko koszt, ale też i wzrost kosztów niemal co roku, a to dobry powód do zainwestowania.
Kilka wzmianek o instalacji
Dobry magazyn energii dla firm musi być dopasowanym do konkretnego typu biznesu i co równie ważne to nie jest typowa instalacja, czyli energia elektryczna zgromadzona przez takową dostępną jest kolejnego dnia rano i co najciekawsze można z niej korzystać niemal cały czas, a konkretniej nawet wieczorem kiedy słońce już nie świeci. Możliwe jest to dzięki dedykowanej elektronice i dzięki akumulatorom. Ta dedykowana elektronika to i okablowanie i specjalna centrala, dzięki której to co dzień ładuje się ten zestaw akumulatorów. Zapewne za jakiś czas instalacje tego rodzaju będą mogły poradzić sobie z niemal całkowitym zasileniem pewnych typów biznesów, ale na chwilę obecną jedynie znacznie ograniczają koszty, ale i to ich ograniczanie ma sens ekonomiczny nawet w przypadku niewielkiej firmy.
Koszty
Jakaś część z nas wie o tym, że magazyn energii dla firm to panele fotowoltaiczne, okablowanie, elektronika sterująca, zestaw akumulatorów i dodatkowo usługa montażu całości. Nie można nazwać tego całokształtu tanim i niektórzy nawet otwarcie wspominają o tym, że taka inwestycja zacznie się zwracać po blisko dziesięciu latach eksploatacji. Tak właśnie wygląda to typowe pojmowanie zagadnienia, ale trzeba też pamiętać o tym, że za te trzy lub cztery lata możemy się doczekać kolejnej znacznej podwyżki kosztu energii elektrycznej i dlatego też inwestycja takowa może zwrócić się nieco szybciej. Ważnym jest też i to, że chyba niewielu z nas myśli o tym, że takich nadchodzących znacznych podwyżek w ciągu kolejnej dekady może być więcej niż jedna.
Jak może wyglądać przyszłość?
Za jakąś dekadę instalacje fotowoltaiczne, magazyny energii i elektrownie wiatrowe mogą być istotną częścią każdego bloku, lokalu firmowego i każdego domu rodzinnego, czyli tej przyszłości raczej nie unikniemy. Kluczowe znaczenie ma też i to, że dziś więcej osób te opcje uznaje za obowiązkowe, a konkretniej takie instalacje stają się czymś normalnym także w niewielkich miastach w kraju i to zwłaszcza jeśli chodzi o firmy. Zapewne za jakiś czas tego typu rozwiązań znacząco przybędzie, bo ludzie chcą płacić niższe rachunki, choć nie wiadomo kiedy dokładnie rozwiązania te staną się normą w przypadku firm i gospodarstw domowych.
Materiał zewnętrzny